Profilústavu

Kurzy pro bakalářské, magisterské
a doktorské studium

Těžiště činnosti našeho ústavu leží v zajištění výuky jazykových kurzů. Jde především o kurzy povinného anglického jazyka pro bakalářské studium, v naší nabídce jsou ale i nepovinné rozšiřující kurzy od úrovně B1 po úroveň C1 nebo další cizí jazyky (německý, ruský, francouzský). Tyto nepovinné kurzy mohou studenti volit v jakémkoliv rozsahu kdykoliv během bakalářského nebo magisterského studia. V doktorském studiu zabezpečujeme jazykovou přípravu v angličtině a akademických dovednostech.

Akce a workshopy

Kromě povinných a nepovinných kurzů nabízíme i akce a workshopy zaměřené na posilování dovedností v určitých jazykových oblastech (strategie přípravy na povinné zkoušky, rychlé rozvíjení slovní zásoby apod.) nebo v oblastech soft skills (např. sestavení efektivního životopisu).

Cizincům - uchazečům o studium v českém jazyce nabízíme možnost složení zkoušky z českého jazyka, která splňuje požadavky pro doložení jazykové úrovně v rámci přijímacího řízení.

Vědecko-výzkumná činnost

Další aktivity našeho ústavu jsou zaměřeny převážně na tvorbu učebních materiálů pro odbornou jazykovou přípravu. Vytváříme interaktivní podpůrné materiály pro Moodle, natočili jsme výuková videa, a pracujeme na publikacích úzce souvisejících s výukou cizích jazyků na vysokých školách. Dlouhodobě se věnujeme analýze aktuálních potřeb studentů a budoucích inženýrů, jsme členem sítě Global Engineers Languages and Skills, která vznikla při Centre for Languages and Inter-Communication na Cambridge University. Stavíme na zkušenostech a úspěších, kterých jsme dosáhli; např. projekt DEUMA (Deutsch im Maschinenbau) byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL, naše pracoviště působilo několik let jako akreditované testovací centrum pro mezinárodní zkoušky City & Guilds, za které získalo ocenění Best Centre Award, zkušenosti i mezinárodní kontakty jsme získali díky organizaci mezinárodních konferencí a při řešení projektů (např. rozvojové projekty MŠMT na podporu internacionalizace, projekt ESF EU Operační program vzdělávání pro konkurenceschopnost).